Bugun...


MELİKAN ALKAŞİ


Facebookta Paylaş

SAVAŞTA ÇOCUK OLMAK
Tarih: 10-03-2022 13:58:00 Güncelleme: 10-03-2022 14:01:00


 Svaşın  acı yüzüyle  çok  erken   tanışmanın  anıdır,svaşta çocuk olmak .Silahların , bombaların, mermilerin ,alevlerin arasında, o mermilerin , bombaların , nereye isabet edeceğini  düşünmeden.Kendisine arkadaşlarına,etrafındaki insanlara , zarar  vereceğini  bilmeden oyun oynayan çoçuktur . Belkide herşeyin farkındadır kimbilir yada, buda bir oyundu.İzlediği çizgi,film, bilgisayar da oynadığı  oyun , oyuncaksilahları ve kurşun askerleri  gerçek mi olmuştu ?

 

 Bilmeden savaşın  acımasız yüzüyle tanışandır  arkadaşlarının büyüklerinin  yaralanması nı,ölmesini,herhangi bir uzvunun parçalanmasını,evinin şehrinin çevresinin yıkılmasını yanmasını görendir.O minik saf yüreğiyle savaşı anlamaya  çalışandır savaşta çocuk olan.

 

Savaşı  tv lerden canlı izliyoruz ve insanlık adına dua ediyoruz hem onlar için hem de kendimiz için. Bir haberde yetimhane çocukların polanya sınırına naklini izledim daha doğrusu izlemeye   çalıştım o minik yüzlerin  o bakışların insana verdiği acı  inanın  tarifsiz kaldı .Dünya da yapılan araştırmalarda  2010 ve 2019 yılları arasına ki savaşlarda 2 milyondan fazla çocuğun öldüğü.6 milyon çocuğun sakat kaldığı.12 milyon çocuğun evsiz,1 milyon dan  fazla çocuğun öksüz ve yetimkaldığı,20 milyondan fazla çocuğun pisikolojik sarsıntı ve travma onbinlerce çocuk tecavüz ve işkenceye uğradığı sonucunuaçıklamıştır. .Çocuğun savaşla imtihanı gelecekte ki hayatını etkiliyen yaşadıkları korku travmadan kaynaklana kötü pisikolojiye dönüşmesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Çocukla yapılan bir röpörtajda en büyük korkun nedir diye soran muhabire  uçak ve bomba korkusu diyen  çosuktur savaşta  çocuk olmak

 

        Savaş  sonrası çocuklar için uygulanan pisikolok tedaviler nekadar  geniş çaplı olsa da savaşın  çocuklar  üzerin de bıraktığı izleri silmek  imkansız denecek  kadar zordur   eğer savaşacaksan çocukları  sivilleri uzak tut . Hatta  savaşma SEVGİLİ POLİTİKACILAR.

 

 Bu yazı 114 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 2. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 3. Osmanlı
 4. Kubat Ötme Bülbül
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI