Bugun...


DENİZ AYDEMİR - Mali Müşavir


Facebookta Paylaş

Referandum Bop Ve Bileşenleri Üzerine
Tarih: 29-09-2017 13:02:00 Güncelleme: 29-09-2017 13:02:00


Irak bölgesel yönetimi lideri Mesut Barzani, bütün dünyanın (İsrail Hariç) itirazlarına rağmen “bağımsızlık” için referandum yaptı. Şimdi bölge de nur topu gibi yeni bir krizimiz daha oldu.

Peki, nasıl okumalı bu referandumu, nasıl tepki vermeli? Vanalarımı kapatacağız, tecrit mi  edeceğiz, yoksa askeri müdahale bir seçenek olarak masa da mı olacak ? Şimdi herkesin cevabını aradığı sorular bunlar.

Özü itibariyle bakarsak, ulusların kendi kaderini tayin hakkı vardır. Kimsenin buna karışmaya hakkı yoktur. Ama Kuzey Irak’ta bu düşünceyi taca çıkaran iki önemli unsur var. Bunları göz ardı ederek referandumu değerlendirirsek, doğru sonuca varamayız. Birincisi Ankara antlaşmasının Musul ve Kerkük ile ilgili maddeleri ki, eğer Irak’ın toprak bütünlüğü bozulursa Musul ve Kerkük bu anlaşmaya göre Türkiye’ye bağlanacaktır. Ankara antlaşması uluslar arası bir antlaşmadır ve Türkiye’nin bunu ister barışçıl yoldan olsun, ister askeri müdahaleyle olsun yapmaya hakkı vardır. Hatta bunu NATO ile birlikte de yapabilir.

İkincisi ise emperyalist bir proje olan ve ABD tarafından yürütülen, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ında bir zamanlar eş başkanı olmakla övündüğü “Büyük Ortadoğu” ya da yeni adıyla Genişletilmiş Kuzey Afrika ve Ortadoğu Projesi”. Herkes biliyor ki, bu proje 22 ülkenin haritasını değiştirmeyi amaçlıyor. Ve bunun bir ayağı da İran, Irak, Suriye ve Türkiye’deki Kürtleri sırasıyla koparıp orada güdümlü bir Kürt devleti kurdurtmak ve Arap coğrafyasında yalnız kalan (sözde) İsrail’e bir hami kazandırmak. Gerçi Arap ülkeleri içinde yöneticileri İsrail uşağı olmayan Arap devleti kalmadıysa da uzun vadede kişilere bağlı olmayan bir hamilik kurmak ve Yahudilerin Tevrat’ta kendilerine vaat edilmiş toprak olarak gördükleri Dicle/Fırat arasındaki topraklarını almalarını sağlamak için bu projenin tamamlanması büyük önem arz ediyor.

Peki Türkiye ne yapıyor ve ne yapmalı? Esip gürlemekten başka hiçbir şey yapmıyor Türkiye.. Ya da yapamıyor, zira oyun büyük. Ayrıca bölgede iç içe geçmiş ilginç ticari işler var. Referandum’da Kürt kökenli vatandaşlarımızın oylarını alabilmek adına Ankara’ya astırılan bayrağı bu gün kabul etmemek inandırıcı olamıyor.

Barzani’nin medya organı Rudaw her akşam hava durumunu sunarken, Tunceli’ye kadar olan toprakları Kürdistan haritasında gösterirken, Ankara’da o bayrağı dalgalandırıp, Diyarbakır’daki nevroz da megri megri oynarsanız, AKP kongresinde onur konuğu yapıp “Türkiye seninle gurur duyuyor diye” slogan attırırsanız inandırıcılığınız kalmaz.

Aynı Rudaw Televizyonunun Genel Yayın Yönetmeni Rebwar Kerim Veli yazdığı bir makalede Erdoğan’a şu soruları yöneltiyor. Sayın Cumhurbaşkanı, 'En kötü günlerinde yanlarında olduk. Yanılmışız' diyorsunuz. Esad sizi aldattı, Netahyahu aldattı, Obama aldattı, en son da Sayın Barzani mi? Nasıl oluyor da bu kadar kolay aldatılıyorsunuz? Hayır Sayın Cumhurbaşkanı, Kürdistan ve Başkanı Barzani sizi hiç yanıltmadı. Ama siz belki de başkanlık yolunda ihtiyaç duyduğunuz oylar için, Kürdistan halkını aldattınız.

“Sonra, 'vanayı kapatmakla' tehdit ediyorsunuz? Bağdat'ın itirazlarına rağmen Kürt petrolü Ceyhan'a gönderilir ve oradan gemilerle -kimindi o gemiler?- Meksika körfezine kadar dolaşırken neden kapatmadınız vanayı? Sattığınız Kürt petrolünün paraları nereye gitti? Bağdat'ın itirazlarına rağmen paralar Halkbank'a yatarken vanayı kapatmak aklınıza neden gelmedi? 

Görülüyor ki Sayın Erdoğan’ın önünde bu referandum ile ilgili açmaz sayısı oldukça yüksek, Ne kadar bağırıp çağırsa da her hangi bir yaptırım yapması mümkün olmayacaktır.

 

 SMMM DENİZ AYDEMİRBu yazı 3462 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 2. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 3. Osmanlı
 4. Kubat Ötme Bülbül
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI