Bugun...


AYTEN ALKAŞI


Facebookta Paylaş

SALGININ BANA ÖĞRETTİĞİ...
Tarih: 20-05-2020 12:21:00 Güncelleme: 20-05-2020 12:24:00


Haftalardır bu salgının bendeki etkileri, karantinanın benden götürdükleri ve virüsün bende yarattığı olumsuz duygulara ne kadar odaklandığımı fark ettim. En sonunda bakış açımı değiştirmeye  karar  verdim.

Özgürlük, daha önce hiç savaşmadan kazandığımız bir lütufmuş. Hafta sonu nereye gitsek sorusu endişelerin en tatlı olanıymış. Dostunla bir fincan kahve eşliğinde sohbet etmek, küçük gözüken keyiflerin aslında en büyük olanıymış. Hiçbir mesafeyi düşünmeden tanımadığın binlerce yabancı ile aynı konser zevkini paylaşmak, çok beklediğin bir filmi yüzlerce seyirciyle izleyebilmek ne de kolektif bir hismiş. Sağlık ve özgürlük, paranın satın alamadığı iki nimetmiş. Herkesin eşit şartlarda olduğu bir zamanda, ne statü ne de şöhret bir fark yaratabilirmiş.

Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey varsa o da dışarıda yağmur yağıyor diye evde kalmaktansa özgürce ıslanmanın ne de güzel bir seçim olduğudur. Şimdi severek gezdiğim Eminönü,Kapalı Çarşı  bakmaya doyamadığım  ışıltılı vitrinler,  hiç yürümediğim caddelere adım atar ve sokak sanatçılarına kulak verirdim. Kim bilir, belki de bu süreç karantina sonrası hayatlarımızda bir renovasyon etkisi yaratacaktır.

 Sevdiklerimizle geçirdiğimiz her anın kıymetini bilecek, daha az kırıp daha çok gönül alacağızdır. Bizi ne kadar yorsa da özlediğimiz işimize sarılacak, tüketimin yerini üretimle dolduracağızdır. Bunu da unutmamak gerekir yeteneklerimiz  farkına varacağız  resim yakmak gibi.. Belki de sosyal medyada kaybettiğimiz saatleri  yeteneklerimizi ön plana çıkarıp ne olduğunu  geri kazanacağız. Hep ertelediğimiz spor hedeflerimize parklarda uzun yürüyüşlerle ulaşacak, yeni tatlara açık olacak ve farklı deneyimleri kucaklayacağızdır. Belki de karantina bize gerçekten neyi özlediğimizi, neyden vazgeçebileceğimizi ve de gerçekten ne istediğimizi gösterecektir.

Karantinadan öğrendiğim en önemli ders, hayattaki küçük detayların ne kadar kıymetli olduğunun bir kez daha farkına varmak oldu. Bu salgına karşı hep beraber savaşacak, en yüksek tedbirleri alacak ve moralimizi yüksek tutacağız. En sonunda eski hayatımıza değil, yeni bir hayata merhaba diyeceğiz: Özgürlüğün çok daha anlamlı, insan ilişkilerinin çok daha değerli ve sağlığın çok daha önemli görüldüğü bir hayata.

Ayten Alkaşı

Araştırmacı

 Bu yazı 224 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
  Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 1. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 2. Oflu Hoca Trakya'da - Üzeyir ile Halime (13 Nisan'da Sinemalarda)
 3. Osmanlı
 4. Kubat Ötme Bülbül
 5. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 6. Aytaç Doğan İç Benim İçin
VİDEO GALERİ
YUKARI